Atrament w drukarce – na ile wystarcza i jak go oszczędzać?

Opublikowany

W dzisiejszych czasach drukarki są powszechnie wykorzystywane zarówno w domu, jak i w biurach. Często zdarza się, że w najmniej odpowiednim momencie, gdy musimy wydrukować ważne dokumenty, okazuje się, że nasza drukarka nagle przestaje działać z powodu braku atramentu. Jak więc ocenić, na ile wystarcza atrament w drukarce i jak efektywnie go oszczędzać?

Przede wszystkim, trzeba zrozumieć, że żywotność atramentu w drukarce zależy od wielu czynników. Po pierwsze, istotne jest, jak często korzystamy z drukarki. Jeśli używamy jej tylko od czasu do czasu, na przykład do sporadycznego drukowania zdjęć czy sporadycznych dokumentów, atrament może nam wystarczyć na dłuższy okres. Natomiast jeśli drukujemy codziennie duże ilości materiałów, wówczas atrament będzie się wyczerpywał znacznie szybciej.

Brother-DCP-J105WWażnym aspektem jest również rodzaj drukowanych dokumentów. Jeśli nasze wydruki są głównie w czerni, to zużycie atramentu jest mniejsze w porównaniu do kolorowych wydruków. Kolory wymagają dodatkowych tuszy, a więc zużywają więcej atramentu. Jeśli więc większość naszych druków jest w kolorze, musimy liczyć się z częstszą koniecznością wymiany kartridży.

Należy również pamiętać, że producenci drukarek i tuszy często podają orientacyjną ilość stron, jaką można wydrukować na jednym kartridżu. Jednak te liczby są tylko szacunkowe i mogą się różnić w praktyce. Rzeczywiste zużycie atramentu zależy od indywidualnych ustawień drukarki, rodzaju papieru, rodzaju wydruków itp. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić, na ile wystarcza atrament w drukarce.

Warto jednak podjąć pewne kroki w celu oszczędzania atramentu. Po pierwsze, zawsze warto drukować w trybie oszczędnym, który można ustawić w ustawieniach drukarki. Tryb oszczędny zazwyczaj zmniejsza ilość zużywanego atramentu kosztem nieco gorszej jakości wydruku. Jeśli nie jesteśmy zbyt wymagający co do jakości druku, warto korzystać z tego trybu.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie atramentu jest staranne dobieranie ustawień drukowania. Często drukarki oferują opcje wyboru jakości wydruku, rodzaju papieru i inne parametry. Jeśli nie potrzebujemy wydruków o najwyższej jakości, możemy zmniejszyć ustawienia i zaoszczędzić nieco atramentu. Warto również wybierać tryb dwustronnego drukowania, jeśli nasza drukarka posiada taką funkcję. Dzięki temu zużycie atramentu będzie niższe, ponieważ wykorzystamy obie strony papieru.

Dodatkowo, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu głowic drukujących. Zanieczyszczone głowice mogą powodować problemy z drukowaniem i prowadzić do niepotrzebnego marnowania atramentu. Producenci zazwyczaj udostępniają specjalne programy do czyszczenia i konserwacji drukarek, które warto regularnie używać.

Autor

Free Web Hosting